Burçlar

Burç nedir?

Burçların manası: Kale, hisar, yüksek köşk, Yüksek makam mânalarına gelen burç, astronomi ve astroloji dilinde ayın ve dünyanın belli kısımların uğrak yerleri olan yıldızlar topluluğunu ifade eder.                                                           Burçların insanlar üzerindeki etkisi çok fazladır burç özellikleri kişiye göre değişmektedir. Her bir insanın burcu ve burcunun taşıdığı özellikler vardır. Burç özellikleri erkek ve kadınlar için değişir. Kur’an’da, gökte burçların olduğu bildirilir ve doğrulanır burçlar bakanları hayrete sevk edecek bir güzellikler meşheri, şehri gibidir. Allah’ı tanıtıcı birer kudret eseri olarak takdim edilir. Böylece burçlar, birer tefekkür ve düşünme tablosu olarak önümüze serilir. Günümüzde burçlar farklı şekillerde yorumlanır günlük fal olarak kişiye göre özel yorum ve analizler sevgililer arasında burç yorumları sevdiğin kimseyle uyum analizine kadar farklı yöntemlerde kullanılmıştır.

Koç Boğa İkizler Yengeç
Aslan Başak Terazi Akrep
Yay Oğlak Kova Balık

Yükselen Burcunuzu Hesaplamak İçin Tıklayınız.

Yer yüzünde semaya bakıldığı zaman birbirinden farklı ve değişik açılarda milyarlarca yıldızlar görülür. Bu yıldızların yaptığı çeşitli oluşumlar ve kümelenmelere takım yıldızları ya da Astroloji´deki genel ifadeyle Burçlar ismi verilir. Ayrıca Astroloji’de ışık tabanlı çalışma söz konusu olduğu için, gözle görülebilen takımyıldızların yanında, sabit, tekil yıldızların da kendi içlerinde çok önemli anlamları vardır Astrolojik açıdan önemi olan oniki tanesidir. Bu oniki burca Astrolojide Zodyak burç kuşağı ismi verilir.


Aslında, Sümerler’in Söylediği 18’li sistemi de kullanılabilirdi. Gökyüzünü 20 derecelik 18 parçaya böler ve bunlara çeşitli anlamlar kazandırmaya çalışırdık. Ancak; Astrolojik döngüler, mevsim döngüleri ile eşzamanlı çalışır. Başka düşüncelere göre Babillilerin gökyüzünü daire olarak kabul edip evlere ayırmasından sonra buralara burçlar yerleştirilmiştir. 1 yılda 12 ay var ise, 12 de burç vardır. Gökyüzündeki yıldızların konumu ile insan yaşamındaki olaylar arasındaki ilişkileri araştırır. Burçların insanlar arasında etkileri ve tesirleri vardır bunlar yükselen burçlarlada değişim göstere bilir.

Burçların anlamı Kale, hisar, yüksek köşk mânalarına gelen burç, astronomi ve astroloji dilinde ayın ve dünyanın uğrak yerleri olan yıldızlar topluluğunu ifade eder. Kur’an’da, gökte burçların olduğu bildirilir burçlar hakkında en büyük araştırma Kur’an’dan yapılabilir bu konu hakkında bir çok ayet vardır ve bunlar bakanları hayrete sevk edecek bir güzellikler sebebi, Allah’ı tanıtıcı birer kudret eseri olarak takdim edilir. Böylece burçlar, birer tefekkür tablosu olarak önümüze serilir.

Burçlar Kategorisinden Son Yazılar:

[plain_list cats=”6″ num=”6″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: Content is protected !!