Prof. Dr. Naci Görür’den İzmir’e Deprem Uyarısı Geldi

Prof. Dr. Naci Görür, birinci derece deprem kuşağında yer bulan İzmir’le ilgili açıklamalar yaparak bu açıklamalarda uyarılarını dile getirdi. Naci Görür, İzmir’in ciddi anlamda bir deprem şehri olduğunu söyleyerek, “Çok az kentimizde bu kadar yoğun aktif fay sistemi var. Bunlar bugün olmazsa yarın deprem yaratacaktır” diye sıraladı.

Hatay ve Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonrasında İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) İzmir için yol haritası belirlemek amacıyla bir toplantı yaptı. Bu konuda İZTO, EBSO ve İTB, ‘deprem’ konusu ile ortak meclis toplantısı yaptılar.

Prof. Dr. Naci Görür, toplantıda bir konuşma yaptı. Naci Görür, Türkiye’de halk ve yönetimlerin depremi konuşmak istemediğini, “duymayalım, huzurumuz kaçmasın” diye düşündüğünü söyledi.

Bilim gücüyle yönetilen toplumlarda deprem olmadan önce gerekenlerin yapıldığını söyleyen Görür, Elazığ’da 2020 senesinde meydana gelen depremden önce bölgede yaşayanları ve yöneticileri uyardığını söyledi.

Görür, şöyle devam etti:

“İstanbul’da depremi söylememize rağmen İstanbul depreme hazır mı, hayır. Hiçbir şey yapılmadı demek haksızlık olur ama yeteri kadar yapılmadı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bu hükümet bu stratejik düşünceyi değiştirmeye kalktı, dedi ki ‘deprem olduktan sonra değil olmadan önce zarar azaltma sistemine geçmemiz lazım’. Ben çok umutlandım. Sizin ekonomik sorunlarınızdan daha mı az önemli, neden depremi gündeme almıyorsunuz. Terörden, sanayiden, iklimden, işsizlikten daha mı az önemli. Depremden daha önemli ne var bu ülkede eğitim mi, hukuk mu? En temel sorun deprem. Her sabah güneşin doğacağı gibi bir gerçek.”

Görür, İstanbul’da olacak olası bir depremin ekonominin büyük zarar göreceğini, iş dünyasının da bu depreme hazır olmasının önemli olduğunu belirtti.

error: Content is protected !!